Łąka kwietna.



Utrzymanie trawnika w idealnej kondycji nie jest sprawą łatwą. Dlatego też warto zastanowić się nad założeniem łąki kwietnej w przypadku, gdy posiadamy duży ogród i planujemy nasadzenia w stylu naturalistycznym (chociaż styl ogrodu nie jest odgórnie narzucony).

Łąka kwietna może zajmować część terenu przeznaczonego pod trawnik. Aby odseparować łąkę od rabat warto wokół niej zastosować właśnie trawnik, który regularnie koszony, ładnie wyeksponuje łąkę oraz pozwoli na swobodne korzystanie z murawy (łąka kwietna nie powinna być non stop deptana).

Łąki kwietne doskonale sprawdzą się w przypadku, kiedy mamy do czynienia z trudnym podłożem. Zamiast walczyć z suszą czy nadmiarem wilgoci, po prostu sadzimy rośliny odpowiednio dobrane do konkretnych warunków siedliskowych. Dużą zaletą łąk kwiatowych jest fakt, że nie musimy ich nawozić i podlewać - oczywiście, jeżeli rośliny zostały prawidłowo dobrane do warunków siedliskowych. Pielęgnacja naszej łąki sprowadza się do kilkukrotnego skoszenia roślin - czasami wystarczy 1-2 razy. Pamiętajmy, że terminem koszenia nadajemy charakter naszemu trawnikowi. Łąkę, która ma być piękna wiosną, należy skosić po raz pierwszy pod koniec czerwca, zaraz po tym jak kwiaty przekwitną (najlepiej na wysokość ok. 10 cm). Następnie kosimy ją kilkakrotnie w okresie późnej jesieni. Natomiast łąkę, która najbardziej ma zachwycać w okresie letnim, kosimy na początku czerwca (również na wysokość ok. 10 cm). Kwiaty pojawiają się wówczas w lipcu i aż do września wyglądają jak cudowny kwietny dywan. Kosimy ją po raz ostatni pod koniec października. Jeżeli mamy do czynienia z łąkami suchymi, na których rośliny rosną bardzo wolno, wówczas nie kosimy ich przez cały sezon, jedynie pod koniec października, kiedy kwiaty już przekwitną.

Łąki wilgotne: bodziszek łąkowy, firletka poszarpana, koniczyna białoróżowa, mięta polna, krwawnica pospolita, niezapominajka błotna, pełnik europejski, rdest wężownik, rzeżuch łąkowa, wiązówka błotna, żywokost lekarski, złocień właściwy.

Łąki świeże: chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, zachyłek lancetowaty, wiesiołek czerwony, krwawniki, wyka kosmata, złocień właściwy.

Łąki suche: dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, dziurawiec, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, przetacznik kłosowy, rogownica polna, szałwia łąkowa.

Zakup gotowych mieszanek dobrej jakości: http://www.luczaj.com/polskal.htm

Kwiaty na łące kwietnej